a
a< br />
TECHNOLOGIA

Ralownik

Lakierowanie proszkowe polega na nakładaniu na metal farby w postaci proszku metodą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Malowane elementy z nałożoną warstwą farby umieszcza się w piecu, gdzie w temperaturze ok. 200 stopni następuje stopienie i utwardzenie powłoki. Grubość powłoki wynosi od 60 do 120 mikronów.

Technologia lakierowania proszkowego w przeciwieństwie do lakierów ciekłych pozwala na uzyskanie powłoki gładkiej, bez spękań, zacieków, pęcherzyków i zmarszczeń. Farby te stosowane są do malowania ochronnego, antykorozyjnego i dekoracyjnego przedmiotów metalowych. Charakteryzują się bardzo dobrymi własnościami mechanicznymi i wysoką odpornością na działanie czynników chemicznych.

Zaletą farb proszkowych jest możliwość uzyskania różnorodnych powłok w zależności od rodzaju wykorzystanej farby do malowania.

Wyróżniamy następujące rodzaje farb:
- Epoksydowe: dające powłokę twardą, odporną na zarysowania, uderzenia itp. oraz na działanie czynników chemicznych.
- Poliestrowo-epoksydowe: dające powłokę odporną na przegrzanie (można nimi lakierować np. grzejniki), mogą być stosowanie do malowania przedmiotów mających bezpośredni kontakt z żywnością np. sprzętu gospodarstwa domowego.
- Poliestrowe: przeznaczone są do malowania przedmiotów narażonych na działanie czynników atmosferycznych (np. sprzętu gospodarczego i ogrodniczego, aluminiowej stolarki okiennej i drzwiowej, elementów fasad budynków, części rowerów, motocykli itp.).

Wszystkie rodzaje farb mogą dawać różnorodne efekty dekoracyjne gdyż występują w różnym stopniu połysku (mat, pół-mat, pół-połysk, satyna, połysk), o powierzchni gładkiej lub strukturalnej, farby metalizowane, "antyczne" oraz "młotkowe" - wszystkie w pełnej kolorystyce według palety RAL.

Współfinansowanie